رتبه سوم كنكور علوم تجربى :شب كنكور به پارك رفتم.

  سيامك خاوندى، رتبه سوم آزمون سراسرى امسال در رشته علوم تجربى، دانش آموز مدرسه تيزهوشان شهيدمدنى تبريز است. او فرزند آخر يك خانواده شش نفرى است. از سال دوم دبيرستان با يك برنامه ريزى اصولى، مطالعه براى كنكور را آغاز كرده و پس از سعى و تلاش فراوان، توانسته رتبه يك رقمى آزمون سراسرى را از آن خود كند، هر چند هدف او به دست آوردن رتبه اول بوده است.
*** متولد چه سالى هستى
۱۳۶۸‎.
*** معدل پيش دانشگاهى ات
۱۹‎/۷۳‎.
*** پدر و مادرتان چه تحصيلاتى دارند
مادرم ديپلم و پدرم ليسانس ماشين آلات كشاورزى است.
*** در كدام مدرسه درس خوانده اى
تيزهوشان تبريز.
*** روزى چند ساعت درس مى خواندى
در ابتدا زمانى كه شروع به مطالعه كردم، روزانه حدود شش تا هفت ساعت درس مى خواندم و روزهايى كه به زمان برگزارى كنكور نزديك شده بوديم، روزى ۱۰ تا ۱۱ ساعت مطالعه مى كردم.
*** از چه زمانى براى درس خواندن برنامه ريزى كردى
از دوم دبيرستان براى كنكور برنامه ريزى كردم و به صورت جدى مطالعه مى كردم.
*** چقدر تلاش كردى تا توانستى در كنكور موفق شوى
خيلى زياد.
*** بهترين ساعت براى درس خواندن چه زمانى بود
عصرها بهتر مى توانستم درس بخوانم.
*** روى چه درس هايى بيشتر وقت گذاشتى
زيست و فيزيك، سؤالات مربوط به اين دو درس را هم خيلى خوب پاسخ دادم. درس هاى عمومى را هم خوب خوانده بودم. زبان انگليسى و عربى را با درصدهاى بالا جواب دادم.
*** وقتى براى تفريح هم گذاشته بودى
بله، بطور مثال يك تا دو ساعت درس مى خواندم، يك ربع استراحت مى كردم. سپس درس را عوض مى كردم. اگر فيزيك يا رياضى خوانده بودم براى اين كه تنوع ايجاد شود و خسته نشوم يك درس عمومى را براى مطالعه انتخاب مى كردم.
*** در اوقات فراغت ات چه مى كردى
گاهى كتاب هاى غيردرسى مى خواندم و بعضى اوقات هم تلويزيون تماشا مى كردم، البته بيشتر برنامه هايى كه به درس و كنكور مربوط بودند.
*** سطح سؤالات كنكور امسال چطور بود
سؤالات مقدارى مشكل بودند، ولى من خودم را خيلى خوب آماده كرده بودم.
*** شب قبل از برگزارى كنكور چه كردى
تا ساعت شش بعد از ظهر ادبيات خواندم و بعد به همراه خانواده به پارك رفتيم.
*** چقدر دعا كردى
خب! خيلى زياد دعا كرده بودم كه رتبه تك رقمى بدست آورم. خيلى دوست داشتم كه رتبه يك را كسب كنم. كمى بدشانسى آوردم، ولى زياد ناراحت نيستم چون به هدفم كه همان رتبه تك رقمى بود، رسيده ام.
*** نذر هم كرده بودى
بله، نذر كردم كه به فقرا كمك كنم.
*** در جلسه كنكور استرس داشتى
تا حدى استرس داشتم.
*** چگونه توانستى بر استرس خودت غلبه كنى
سعى كردم تمركزم را زياد كنم، هر كدام از سؤالات را دو - سه بار مى خواندم تا فراموش كنم كه در جلسه كنكور هستم و بيشتر به درك سؤالات و پاسخ آنها فكر كنم.
*** وقتى سؤالات را ديدى، فكر مى كردى اين رتبه را كسب كنى
نه، فكر نمى كردم.
*** علت موفقيت ات را در كنكور چه مى دانى
خودم را براى شركت در كنكور خيلى آماده كرده بودم، خانواده ام هم كمك كردند. معلمانم هم زحمت زيادى برايم كشيدند كه از آنها هم تشكر مى كنم. خيلى دعا كردم و به جلسه كنكور رفتم.
*** كدام دانشگاه را انتخاب مى كنى
دانشگاه تهران.
*** چه رشته اى را در دانشگاه دنبال مى كنى
رشته پزشكى.
*** وقتى فهميدى نفر برتر شدى، چه احساسى داشتى
تا حدى خوشحال شدم، بيشتر دوست داشتم نفر اول شوم.
*** خانواده ات چه احساسى داشتند
آنها خيلى بيشتر از من خوشحال شدند.
*** چه كسى بيشتر از همه خوشحال شد
پدرم.
*** چه هديه اى به خاطر اين موفقيت ات گرفتى
همين كه خانواده ام خوشحال شدند، هديه بزرگى برايم به حساب مى آيد. قول هايى هم به من داده اند كه به زودى مى خواهند آن ها را عملى كنند.
*** خانواده در موفقيت تو چه نقشى داشتند
تأثير زيادى داشتند. براى مطالعه، محيط خانه بايد ساكت مى شد، بطورى كه آن قدر استرس زا نباشد كه دائماً به كنكور فكر كنم يا طورى باشد كه حواسم از كنكور پرت شود، خانواده خيلى تلاش كردند تا چنين محيط مناسبى را برايم فراهم كنند.
*** چه اهدافى براى آينده دارى
اهداف زيادى دارم. مى خواهم پزشك خوبى باشم و به جامعه و مردم كشورم خدمت كنم.
*** خيلى از افرادى كه در دانشگاه رتبه هاى بالا كسب مى كنند، بعد از گذشت مدتى به فكر ادامه تحصيل و رفتن به خارج از كشورمى افتند، شما چطور آيا به ادامه تحصيل در خارج از كشور فكر كرده ايد
نه، تا به حال به چنين موضوعى فكر نكرده ام چراكه مى خواهم به جامعه ام خدمت كنم.
*** با قبول شدن در كنكور، زندگى ات دستخوش تغيير شده يا نه
بله، وارد يك فضاى ديگر شده ام. فضاى دانشگاهى با قبل متفاوت است. رقابت در دانشگاه تهران زياد است. بايد تلاش زيادى كنم و خيلى خوب درس بخوانم.
*** به كسانى كه مى خواهند سال آينده در كنكور شركت كنند و موفق شوند چه توصيه اى دارى
توصيه مى كنم به خدا توكل كنند، تلاش كنند و استرس نداشته باشند.

نفر دوم انساني: تلاش چند ساله نبايد فداي كنكور سه ساعته شود / علوم انساني به توجه نياز دارد


رتبه دوم گروه آزمايشي علوم انساني كنكور 87 كه قبل از شركت در كنكور نگران هدر رفتن تلاشهايش در اثر بروز يك مشكل ناگهاني بوده، خواستار حذف سريعتر كنكور شد و گفت: "تلاش چند ساله نبايد فداي شرايط غير قابل پيش بيني در يك كنكور سه ساعته شود."
 

 

   ساناز يوسفي گفت: در هيچ كلاس كنكوري شركت نكرده و فقط براي سه درس در كلاس فوق العاده مدرسه نمونه دولتي كه در آن درس مي خواندم، شركت كرده ام.

وي در پاسخ به اينكه آيا شركت در كلاس كنكور مي تواند در قبولي كنكور و كسب رتبه هاي برتر موثر باشد، اظهار داشت: "تلاش داوطلبان در مرتبه اول اهميت قرار دارد اما كلاسهاي كنكور و كتابهاي غير از كتابهاي درسي در صورتي كه مديريت شده مورد استفاده قرار گيرند نيز موثر خواهند بود اما تلاش داوطلب در درجه اول اهميت قرار دارد. نظر من اين است كه داوطلبان كنكور خود را درگير كلاسهاي كنكور نكنند."

رتبه دوم گروه آزمايشي علوم انساني آزمون سراسري سال 87 در مورد آينده تحصيل خود گفت: قصد دارم رشته حقوق دانشگاه تهران را انتخاب كنم.

ساناز يوسفي با انتقاد از اينكه برخي دانش آموزان علوم انساني را افرادي تنبل محسوب مي كنند، خاطرنشان كرد: "در حال حاضر نسبت گذشته بيشتر به علوم انساني توجه مي شود و به عبارتي علوم انساني را تحويل مي گيرند. در كشورهاي توسعه يافته به رشته هاي اقتصاد و علوم سياسي و به طور كلي انساني خيلي اهميت مي دهند اما نگاه در ايران بيشتر مهندسي بوده است كه بايد يك تعادلي ايجاد شود."

نفر اول هنر: كسب رتبه تك رقمي برايم قابل تصور بود / موافق حذف كنكورم

رتبه اول گروه آزمايشي هنر كنكور سراسري با بيان اينكه حدس مي زدم رتبه تك رقمي كسب كنم، گفت: رشته طراحي صنعتي پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران را به دليل علاقه ام به اين رشته انتخاب مي كنم.

 هليانه ملكي پور گفت: براي نخستين بار است در كنكور سراسري شركت كردم. البته من در رشته رياضي تحصيل مي كردم كه سال آخر با توجه به علاقه خودم تغيير رشته داده و در گروه آزمايشي هنر امتحان دادم.

هليانه ملكي پور كه موافق حذف كنكور است، تاكيد كرد: "اگر قرار است امتحانات نهايي دوره دبيرستان ملاك قرار گيرد، بايد امتحانات نهايي به صورت تستي برگزار شود زيرا اگر تشريحي باشد ممكن است در تصحيح اوراق به طور ناخواسته سليقه تصحيح كنندگان دخيل شود."

وي در توصيف رفتار خانواده با وي به عنوان يك داوطلب كنكوري گفت: "عيد نداشتيم. رفت و آمدها كمتر شد و مراعات مي كردند، البته چهار روز در عيد به مسافرت رفتم و دو روز هم به طور كامل استراحت كردم."

 

نفر نخست كنكور سراسري گروه آزمايشي تجربي سال 87 امروز با رييس آموزش و پرورش استان گيلان ديدار كرد.

 غزاله شجاع طلب نفر اول كنكور سراسري 87 در گروه آزمايشي علوم تجربي با رييس سازمان آموزش و پرورش استان گيلان ديدار و گفتگو كرد.

سيد مصطفي حسيني رييس سازمان آموزش و پرورش استان گيلان در اين نشست با اظهار خوشحالي و افتخار از اينكه دانش آموزي گيلاني به رتبه نخست كنكور سراسري دست يافته است، اظهار كرد: دانش آموزان ما بايد سعي كنند از ظرفيتهاي ذهني و حافظه خود به طور مطلوب استفاده كنند و لازمه اين كار آنست كه با قرآن ذهن خود را آماده كنند، چراكه قرآن كريم وحي است و بهترين تقويت كننده حافظه مي باشد.

حسيني افزود: خدا را شكر كه به بركت جمهوري اسلامي زمينه‌اي فراهم شده تا مستعدين ما در بالاترين سطوح علمي، پتانسيل و تواناييهاي خود را به منصه ظهور برسانند.

همچنين غزاله شجاع طلب در اين ديدار اظهار كرد: براي كنكور از تابستان مقطع سوم دبيرستان مطالعه جدي را شروع كردم و با تمام تلاش درس خواندم.

نفر نخست كنكور سراسري گروه آزمايشي تجربي، افزود: در هيچكدام از كلاسهاي خصوصي كنكور شركت نكردم و تنها در آزمونهاي سازمان سنجش شركت مي‌كردم.

وي تصريح كرد: روزهاي تعطيل 12 ساعت و ساير ايام را هر روز 7 ساعت مطالعه مي كردم.

شجاع طلب، تصريح كرد: كنكوريها نبايد به مطالب تستي اكتفا كنند، بلكه علاوه بر اعتماد به نفس و خود اتكايي به مفاهيم كليدي بيشتر از فرمول و نكته توجه نشان دهند.

وي در پايان عوامل موثر بر موفقيت خود را توكل به خدا، زحمات والدين و وجود محيطي آرام در منزل برشمرد.

نفر دوم گروه علوم تجربي حذف كنكور و تأثير سوابق تحصيلي را بسيار نامطلوب توصيف كرد و گفت: در حال حاضر بهترين شيوه ورود به دانشگاهها كنكور است و با توجه به اينكه سالهاست كه اين آزمون برگزار مي شود همه مي دانند كه چه مطالبي را بخوانند و چگونه آماده امتحان شوند.
 

 

 

 مهرداد لاري در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اگر سوابق تحصيلي در ورود به دانشگاه تأثير داشته باشد استرس بيشتري براي به دانش آموز وارد مي شود. هم اكنون ما از در دوره پيش دانشگاهي با استرس زيادي رو به رو هستيم و در صورت حذف كنكور و تأثير سوابق تحصيلي بايد از سال اول دبيرستان نگران باشيم و اگر هم در سال دوم معدلي خوبي كسب نكنيم ممكن است انگيزه خود را در سال سوم از دست بدهيم.

نفر دوم گروه علوم تجربي در كنكور سراسري گفت: ممكن است معدل نهايي دانش آموزان ديگري از من بهتر باشد و اگر تأثير سوابق تحصيلي در حد همين 15 درصد هم اعمال نمي شد ممكن بود بيشتر به نفع من تمام شود.

وي اظهار داشت: تا زماني كه كنكور بخواهد به طور كامل حذف شود و نتيجه مناسب از اين طرح بدست بيايد، ممكن است استعدادهاي بيشماري را تلف كند.

لاري مهمترين نقطه ضعف كنكور سال 87 را داشتن سوال غلط دانست و گفت: براي كسي كه همه توان خود را بر روي پاسخ دهي به صددرصد سوالات مي گذارد وجود يك سوال غلط هم مشكل ايجاد مي كند چرا كه داوطلب وقت زيادي براي حل مسئله غلط مي گذارد و اين مسئله تمركز داوطلب را بر روي ساير سوالات از بين مي برد و حق داوطلبان ضايع مي شود.

نفر دوم گروه علوم تجربي در كنكور سراسري در مورد شيوه انتخاب رشته خود گفت: من انتخاب رشته خود را شخصاً انجام مي دهم و گزينه اول انتخاب من نيز رشته پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي تهران است.

وي رمز موفقيت خود را توكل به خدا، كمك پدر و مادر و تلاش دانست و گفت: در اين ميان نبايد نقش مدرسه را نيز ناديده انگاشت.

لاري در پاسخ به اين پرسش كه آيا از كلاسهاي آمادگي كنكور استفاده كرده است يا خير، تأكيد كرد: در كلاس كنكور شركت نكردم اما در طول دوران دبيرستان و پيش دانشگاهي از كتابهاي كمك آموزشي و آزمون هاي آمادگي كنكور براي آمادگي بيشتر استفاده كردم.

وي در خصوص وجود كلاسهاي آمادگي كنكور در شهرهاي بزرگ و نبود آن براي در شهرهاي كوچك و محروم شدن دانش آموزان اين مناطق از اين كلاسها يادآور شد: من به دليل اينكه از اين كلاسها استفاده نكرده ام نمي توانم نظر قطعي بدهم اما اين كلاسها نقش چنداني ندارند و هر فرد با تلاش خود مي تواند در كنكور موفقيت بدست آورد.

نفر دوم گروه علوم تجربي در كنكور سراسري در خصوص نحوه سوالات آزمون سراسري سال 87 يادآور شد: درست است كه عنوان شده بود سوالات آزمون امسال مفهومي است اما برخي از اين سوالات پيچيدگي بيش از حدي داشت و موجب شده بود كه تعادل ميان سوالات از بين برود. با توجه به مطالعه اي كه در مورد تست هاي سال 86 داشتم به نظر مي رسيد سوالات سال گذشته از تعادل بهتري برخوردار بود.

 

موافق حذف کامل کنکور نیستم / کلاس کنکور نرفتم
رتبه اول گروه آزمایشی زبان های خارجی کنکور 87 در خصوص حذف کنکور در سال 90 گفت: با حذف کامل کنکور موافق نیستم بلکه معتقدم در ورود به دانشگاه باید 40 درصد معدل دوران دبیرستان و 60 درصد نمره کسب شده در آزمون سراسری اعمال شود.
 

 

 

فرهنگ دانش فرد گفت: موافقم که سوابق تحصیلی دانش آموز در ورود او به دانشگاه موثر باشد. به این ترتیب تنها تلاش چند ماه آخر مانده به برگزاری کنکور موثر نبوده و تمامی آموخته های دوران دبیرستان بررسی می شود.

وی در خصوص سئوالات مفهومی آزمون سراسری سال 87 اضافه کرد: سئوالات در مجموع به گونه مفهومی طراحی شده بود و سازمان سنجش در این امر موفق بود.

رتبه اول گروه آزمایشی زبانهای خارجی کنکور 87 نقطه ضعف بزرگ کنکور سراسری سال 87 را سخت بودن غیر منتظره سئوالات اختصاصی گروه ریاضی عنوان کرد و گفت: این سئوالات نسبت به سال گذشته سخت تر بود.

وی انتخاب و علاقه خود را مهمترین عامل در انتخاب رشته دانست و گفت: با انتخاب رشته مجازی در مرحله اول شانس انتخاب رشته خود را بررسی می کنم و پس از آن از مشاور، در این زمینه مشورت می گیرم اما در نهایت نظر خودم را برای انتخاب رشته اعمال می کنم.

دانش فرد اظهار داشت: امکانات در کسب رتبه های برتر مهم است اما نقش اصلی در کسب موفقیت خود فرد است.

وی رمز موفقیت خود را تلاش بسیار و خواندن و مطالعه کتابهای مختلف و اطلاعات عمومی دانست و افزود: کلاس کنکور نرفتم اما از کتابهای تست، کمک آموزشی و آزمون های پایانی سنجش استفاده کردم که در موفقیت ام تأثیرگذار بود.

رتبه اول گروه آزمایشی زبان های خارجی کنکور 87  اهل شیراز و رشته اصلی اش ریاضی فیزیک است و در این گروه آزمایشی دارای رتبه زیر 600 کسب کرده، احتمال داد که در رشته های فنی به ادامه تحصیل بپردازد و افزود: با توجه به مطالعه ای که داشته ام ترجیح می دهم که در دانشگاههای استان فارس به ادامه تحصیل بپردازم.

کلاس کنکور نرفتم / هدفم رتبه اول در کنکور بود
نفر سوم کنکور گروه علوم تجربی کنکور سراسری 87 گفت: من در کلاس کنکور شرکت نکرده ام اما از کتابهای مختلف تست، کمک درسی و آزمونهای پایان دوره برای درک بهتر دروس و موفقیت در کنکور بهره گرفتم.
سیامک خاوندی ، رمز موفقیت خود را در کنکور سراسری تلاش و کمک خانواده برشمرد و گفت: توکل به خدا، راهنمایی های خواهرم و معلمان بسیار در کسب این موفقیت موثر بودند.

وی در مورد انتخاب رشته خود گفت: سعی کرده ام که انتخاب رشته را به کمک خانواده و کسب مشاوره از افرادی که پیش از این در رشته های مورد علاقه ام به تحصیل پرداخته اند، انجام دهم. البته قصد دارم در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به ادامه تحصیل بپردازم.

وی نقطه ضعف کنکور سراسری را برگزاری یک مرحله ای آن دانست و گفت: اگر فردی دچار مسئله یا مشکلی شود و نتواند در آزمون شرکت کند باید یکسال از عمر خود را صرف دوباره خواندن دروس کند.

برگزیده کنکور سراسری سال 87 اضافه کرد: هدفم در کنکور اول شدن بود اما به دلیل کسالت رتبه سوم را در کنکور تجربی بدست آوردم.

رتبه سوم گروه آزمایشی تجربی کنکور 87 درست اجرا شدن قانون حذف کنکور را تنها گزینه موفق بودن این طرح دانست و گفت: اگر این قانون درست اجرا شود فکر خوبی است اما با این وجود استرس دوره پیش دانشگاهی را به سه سال دوره دبیرستان منتقل می کند.

با نفر چهارم كنكور تجربي 86 محيصا مختاري

عاشق پژوهشم اما رشته بيو تكنولوژي را فقط به علت نداشتن جايگاه و آينده در ايران انتخاب نكردم، براي موفقيت در اين رشته حتما بايد به خارج بروي! ...الان دغدغه اي جز درس و موفقيت ندارم...فكر مي كنم بيشتر اهل شكايت باشم، خيلي بساز نيستم!

 

پدر و مادري ديپلمه، برادري دانشجوي معماري و يك خواهرِ دوم دبيرستاني جمع صميمي خانواده خانم نفر چهارمي كنكور تجربي را تشكيل مي دهند. اين محيصا خانم مختاري (محيصا يعني پاك و آمرزيده شده) متولد بهمن 67، روي پاسخ تمام سوالات مكث مي كند. بعد هم كوتاه ترين جواب ممكن را مي دهد! براي كسب رتبه خوب و قبولي در دانشگاه مورد علاقه اش تلاش كرده است. اما اصلا "تك رقمي" شدن هدفش نبوده...او اكنون دانشجوي رشته پزشكي دانشگاه تهران است.


 از چه زماني مطالعه ات به صورت جدي آغاز شد؟

 دوران دبيرستان خيلي به كنكور فكر نمي كردم. البته درسهايم را هميشه خوب و مفهومي ميخواندم اما نه براي كنكور. مطالعه جدي من همان تابستان قبل از پيش دانشگاهي شروع شد.

 

  برايت پيش آمد از درس خواندن خسته شوي و به اينكه به هدفت مي رسي يا نه، شك كني؟
 
 خيلي خسته مي شدم. اما با توكل به خدا و تشويق هاي خانواده روحيه ام را حفظ مي كردم. فكر كردن به تحصيل در رشته مورد علاقه ام انگيزه حركت به سمت جلو را مي داد. گاهي اوقات هم به قبولي در پزشكي تهران شك مي كردم. پزشكي خواندن در شهرستان هم جزء گزينه هايم بود. رتبه هايم در كنكور آزمايشي دو رقمي مي شد براي همين هم توقع تك رقمي شدن را نداشتم.

 

 دغدغه ات تا اينجا فقط كنكور بود؟
 بله دقيقا! در اين يك سال حتي براي لحظه اي هم كنكور از ذهنم دور نشد و يك خواب راحت نداشتم!
 
 از اين به بعد چي؟
 درس، موفقيت، پزشكي. فعلا دغدغه اي جز اينها نيست.

 

 شما همان محيصاي قبل از اعلام نتايج هستي؟


 

 بله. بعد از اعلام نتايج اعتماد به نفسم بالا رفت اما مغرور نشدم.


 

 نظرت راجع به حذف كنكور چيست؟


 

 مطمئنم هر فردي كه كنكور را تجربه كرده است، با طرح حذفش موافق است. بعد از يك سال استرس و فشار مضاعف، در يك جلسه چند ساعته سرنوشت آدم تعيين مي شود! ولي اگر سنجش دانش آموزان با در نظر گرفتن نتيجه امتحانات در چند سال باشد، خيلي بهتر است. البته امتحانات بايد سراسري و به صورت نهايي برگزار شود تا مسائل حاشيه اي برگزاري امتحانات هم حل شود.


 

 "شانس" چقدر در موفقيت شما تاثير داشت؟


 

 شانس، خيلي مؤثر نيست. بيشتر تلاش، توكل و لطف خداست كه شامل حال بنده مي شود. اگر انتظار من رتبه دو رقمي بود اما يك رقمي شد، كمك خداوند بود. من تلاشم را انجام دادم و براي گرفتن نتيجه توكل كردم. حالا اينكه رتبه ام بجاي پنج ، چهار شد شايد كمي شانس دخيل بود.


 

 محيط دوستان چقدر در روند حركت و موفقيت شما مؤثر بود؟


 

 دوست صميمي ام در پيش دانشگاهي خيلي به من كمك كرد، در رسيدن به هدفم حامي و پشتيبانم بود. چه از نظر برنامه ريزي و چه از نظر روحي.


 

 بيشتر اهل شكايت هستي يا سازش؟


 

 فكر مي كنم بيشتر اهل شكايت باشم. خيلي بساز نيستم! هر چند اگر مشكل با شكايت حل نشود بالا خره مجبور به سازش و كنار آمدن با مشكل مي شوم. ولي قبلش شكايتم را اعلام مي كنم.


 

 دوران دانشگاه معدل خيلي برايت مهم است؟


 

 نه. زياد مهم نيست. دوران مدرسه خيلي نمره برايم اهميت داشت ولي الان ياد گرفتن درسها در اولويت است. نمي دانم با امتحان مي شود تعيين كرد كه دانشجو درس را خوب ياد گرفته يا نه.


 

 شما از آن بچه درس خوانها بوديد كه نمره افتضاحتان 5/19بود؟


 

 بله دوران دبيرستان اينطور بودم. فقط يك بار امتحان آمار را چون خيلي سخت بود 16 گرفتم. البته در آن امتحان، البته در آن امتحان، بالاترين نمره كلاس 25/16شد.


 

 بچه درس خوان مترادف است با سر به زير، ساكت و مؤدب است؟


 

 من خودم جزء اين دسته بودم. كلا كم صحبت هستم. اما لزوما همه درس خوانها به اين شكلي نيستند.


 

 چقدر حس رياست طلبي داري؟


 

 از رياست بدم نمي آيد.


 

  اگر وزير علوم باشي چه مي كني؟


 

 خيلي به اين موضوع فكر نكردم. ولي خوب حتما مشكلات دانشجويان و دانش آموزان را ريشه يابي و حل مي كنم.


 

 شما فقط در زمينه علمي صاحب نظر و فعال هستيد؟


 

 آدم نبايد تمام زندگيش به درس خواندن ختم شود. بايد دنبال كارهاي فرهنگي، اجتماعي، ورزشي و... هم بود. زندگي نخبه نبايد تك بعدي باشد. البته اين مسئله را خود شخص معين مي كند. من اصلا نمي توانم فقط به فكر درس باشم. الان كه وارد رشته پزشكي شدم، درسها سخت است و از حالا همه بچه ها مشغول درس خواندن هستند، اما من به كارهاي ديگري، مثل تلويزيون تماشا كردن و مهماني رفتن و... هم مي پردازم.


 

 چقدر به نظرت اعتقاد داري؟


 

 من در بحث و گفتگو زود كوتاه مي آيم و قانع مي شوم! البته از روي ناچاري مسئله اي را قبول نمي كنم، اما اگر طرف مقابلم دليل قابل قبولي داشته باشد، قانع مي شوم و از نظرم بر مي گردم.


 

 مواد لازم نخبه شدن چيست؟


 

 اراده و پشتكار.


 

 مغز شما دايره حفظيات قوي دارد يا تحليل گراست؟


 

 با حفظي ها خيلي مشكل دارم. درسهاي تحليلي و عملي را بيشتر دوست دارم، اما در كل فكر كنم هر دو گزينه را با هم داشته باشم.


 

 نخبه پروري يا نخبه سالاري؟


 

 هر دو در كنار هم.


 

 به نظر شما رسانه رسالت خودش را در جهت نخبه پروري انجام داده است؟


 

 فكر نمي كنم رسانه بتواند كار خاصي در اين زمينه انجام دهد. وظيفه اي هم ندارد. نخبه پروري بيشتر وظيفه مسئولان آموزشي است.


 

 الان كجاي دنيا ايستادي؟


 

 يك جايي همين وسط. در نيمه راهي كه شروع كردم. البته نيمه بيشترش هنوز باقيست.


 

 هدف هاي بعدي ات چيست؟


 

 تخصص گرفتن در زمينه پوست و زيبايي. و اينكه در ارتباط بر قرار كردن با ديگران و روابط اجتماعي فرد موفقي باشم.


 

 چقدر روحيه پژوهش داري؟


 

 خيلي. دوران دبيرستان كارهاي پژوهشي زيادي انجام مي داديم. رشته بيو تكنولوژي را هم فقط به علت نداشتن جايگاه و آينده در ايران انتخاب نكردم، براي موفقيت در اين رشته بايد حتما به خارج بروي.


 

 براي زندگي مشترك، يك تك رقمي را انتخاب مي كني؟


 

 نه. اين اصلا ملاك و معيار مهمي نيست.


 

 زندگي موفق چه خصوصياتي دارد؟


 

 از همه لحاظ تكميل باشد. علمي، معنوي، مالي و... البته تكميل بودن از لحاظ علمي به معناي نخبه بودن نيست.


 

 چقدر اهل مطالعه هستي؟


 

 خيلي زياد. بيشتر رمانهاي خارجي و كتابهاي روانشناسي گيتي خوش دل.


 

 اوقات فراغت را چه مي كني؟


 

 سريالهاي تلويزيون را مي بينم، ورزش هم گاهي... شنا البته.


 

 براي رتبه نذر و نياز هم كردي؟


 

 بله. اما نه براي تك رقمي براي يك رتبه خوب نذر كردم.


 

 آخرين عهدي كه با خدا بستي؟


 

 نذرم را ادا كنم.


 

 چقدر اهل مبارزه هستي؟


 

 در مقابل مشكلات ضعيف هستم. از كنار موانع بيشتر رد مي شوم تا اينكه برشان دارم.


 

 نظرت راجع به فرار مغزها چيست؟


 

 خوب نيست. اگر مغزها بروند پس چه كسي ايران را بسازد؟


 

دنيا را چه طور جايي مي بيني؟


 

 محلي براي بالا رفتن و رسيدن به اهداف. جايي براي پيشرفت.


 

ايران؟


 

وطنم.


 

ايران 1404؟         


 

ايران پيشرفته.


 

حسن ختام ...


 

اميدوارم همه در كنكور هاي زندگي شان موفق باشند.
 
 

 اسامی نفرات اول تا دهم رشته ریاضی آزمون سراسری 1386 به این ترتیب است :
رتبه اول : نوید نادری علیزاده از قائم شهر
رتبه دوم : حسین فرزین از اهواز
رتبه سوم : سلمان فرجی از شمیرانات
رتبه چهارم : سیامک زمانی دادانه از سنندج
رتبه پنجم : احسان مشایخ از تهران
رتبه ششم : سید شهاب الدین میرجلیلی از یزد
رتبه هفتم : محمد علی آذرخش از تهران
رتبه هشتم : میلاد تجویدی از تهران
رتبه نهم : مریم اسلامی از شیراز
رتبه دهم : علی جوادی ابهری از شمیرانات

اسامی نفرات اول تا دهم رشته علوم تجربی آزمون سراسری 1386 به این ترتیب است :
رتبه اول : شهرام رحیمی دهگلان از سنندج
رتبه دوم : آرش آقاجانی نرگسی از بندر انزلی
رتبه سوم : شادی عزیززاده رودپیشی از تهران
رتبه چهارم : محیصا مختاری گرگانی از تهران
رتبه پنجم : پریا عبدالعلی زاده کثیر اولاد از ارومیه
رتبه ششم : فرخ حیدری از اصفهان
رتبه هفتم : آرش غضنفری از دوگنبدان
رتبه هشتم : آیدا روستایی از سلماس
رتبه نهم : سیده ساحل رسولی قاسملویی از ارومیه
رتبه دهم : میر عطاء الله صلابتی از ارومیه

 اسامی نفرات اول تا دهم گروه علوم انسانی آزمون سراسری 1386 به این ترتیب است :
رتبه اول : علی عادل زاده از کرمان
رتبه دوم : فرزانه آزادی نیا از کرمانشاه
رتبه سوم : مریم کربلایی حسنی از تهران
رتبه چهارم : سیمین دخت اسداللهی از قائنات
رتبه پنجم : آرزو به پیک از پیرانشهر
رتبه ششم : کیوان زمانی از شیراز
رتبه هفتم : ستاره عارف کشفی از تهران
رتبه هشتم : حورا محمد حسین زاده هاشمی از شمیرانات
رتبه نهم : محمد حسین حاتمی سید آبادی از تهران
رتبه دهم : سمیرا سلیمان زاده از فسا

 اسامی 10 نفر برتر آزمون سراسری 1386 گروه آزمایشی هنر به این ترتیب است :
رتبه اول : مهرداد غلامی از تهران
رتبه دوم : فاطمه رشیدی از شیراز
رتبه سوم : مریم مسگری هوشیار از شمیرانات
رتبه چهارم : مصطفی بنکدار از تهران
رتبه پنجم : بهاره حاجی صادقی از یزد
رتبه ششم : مصطفی اوصانلوی از تهران
رتبه هفتم : فاطمه نکونام از تهران
رتبه هشتم : منا مزینی از مشهد
رتبه نهم : ثمانه شیخ نیا از تهران
رتبه دهم : علیرضا دوستی سید شکری از کرمانشاه

 اسامی 10 نفر برتر رشته زبان خارجی آزمون سراسری سال 1386 به شرح زیر است :
رتبه اول : علی جوادی ابهری از شمیرانات
رتبه دوم : حمید رضا فیاض موحد از هشتگرد
رتبه سوم : مجتبی صنعتی از تهران
رتبه چهارم: آراز خدابخشیان از تهران
رتبه پنجم : فرشته عباسی محمود آبادی از تهران
رتبه ششم : امیر حسین دلگشایی از تهران
رتبه هفتم : سیاوش آذری از کرج
رتبه هشتم : مسعود جعفر علی جاسبی از تهران
رتبه نهم : طاهره کلانتری دهقی از تهران
رتبه دهم : نسیم باتوانی از ارومیه

نمرات نفر اول رشته علوم رياضي و فني كنكور86

 

ترتيب

عنوان درس

نمره

1

زبان و ادبيات فارسي

90/3

2

زبان عربي

94/5

3

فرهنگ و معارف اسلامي

88/9

4

زبان خارجي

94/5

5

رياضيات

100

6

فيزيك مكانيك

94/0

7

شيمي

92/2

 

رتبه كل و نمره كل در سهميه

نمره كل

رتبه كل

آخرين رتبه مجاز در سهميه

13394

1

60893

 
 

 

نمرات نفر اول رشته علوم تجربي كنكور86 

ترتيب

عنوان درس

نمره

1

زبان و ادبيات فارسي

86/2

2

زبان عربي

100

3

فرهنگ و معارف اسلامي

82/0

4

زبان خارجي

75/0

5

زمين شناسي

74/7

6

رياضيات

100

7

زيست شناسي

100

8

فيزيك

100

9

شيمي

96/1

 

رتبه كل و نمره كل در سهميه

نمره كل

رتبه كل

آخرين رتبه مجاز در سهميه

13746

1

63611